Piękne wnętrza dla Twojego domu...

zobacz teraz »

Slider

Rodzaje kamienia

Jaki kamień wybrać na nagrobek, a jaki do wystroju wnętrza?

Kamień to materiał produkowany przez naturę. Jego obróbka pozwala nadać mu dowolnych kształtów i zastosować w codziennym życiu człowieka. Dzięki swojej trwałości, wykorzystywany jest do tworzenia nagrobków i pomników oraz wystroju wnętrz, a także elewacji, fasad, schodów, kominków, parapetów czy blatów. Rodzaje kamienia różnią się od siebie twardością, chłonnością, rodzajem faktury i kolorystyką.

Kamień to najtrwalszy materiał, który wykorzystywany jest do wykończenia wnętrz. Jakość i cena równają się z trwałością, która po wielu latach użytkowania nadal wygląda tak samo imponująco jak w pierwszym dniu montażu.

Rodzaje i wzory kamienia są jedyne w swoim rodzaju. Każdy zastosowany wycinek kamienia jest unikatowy, ponieważ natura tworzy ogromną ilość rysunków, żyłek, pęknięć, które po cięciu i szlifowaniu nie mają swojej bliźniaczej formy. Wybór odpowiedniego kamienia zachwyci odbiorców danego wnętrza, ociepli przestrzeń, a także wyciszy i wygłuszy pomieszczenie. Będzie akcentem obok którego nie można przejść obojętnie.

Granit, marmur, piaskowiec – jak w tym się odnaleźć? Jaka jest różnica i zastosowanie?

Poniżej prezentujemy opisy poszczególnych materiałów, które powinny ułatwić Państwu dokonanie wyboru tego właściwego dla Państwa rodzaju realizacji.

Granit

Granit jest skałą głębinową i powstał w wyniku stygnięcia magmy. Jego nazwa pochodzi z włoskiego “granito”, co oznacza ziarno, i tym właśnie wzorem zwykle się charakteryzuje (wizualnie bywają to też smugi czy żyłki). Ma ziarnistą strukturę, widoczne spękania i szczeliny nazywane ciosem. Dzięki temu granit może uzyskiwać zdolność pękania według konkretnego wzoru i geometrycznych kształtów. Granit jest odporny na ścieranie, zarysowania, łatwy w obróbce i możliwy do polerowania. Polerowanie nadaje mu większej trwałości. Jest całkowicie wodoodporny, odporny na mróz i związki chemiczne. Akumuluje ciepło. Dzięki niskiej nasiąkliwości można poddawać go impregnacji i żywicowaniu, które całkowicie chronią kamień przed wnikaniem w niego wilgoci. Ze względu na występowanie bardzo dużej ilości granitów, od form nakrapianych po granity wzorzyste, należy pamiętać, aby przy realizacjach granit pochodził z jednego bloku granitowego. Wówczas kolor i wzór będą miały takie same odcienie i rysunek.

Zastosowanie granitu:

Granit wykorzystywany jest we wnętrzach prywatnych i publicznych do produkcji parapetów, blatów kuchennych i łazienkowych, posadzek, schodów kamiennych, obudowy kominków, czy jako galanteria budowlana.

Na zewnątrz jest materiałem, z którego budowane są podjazdy, ścieżki, tarasy, schody, a forma granitu przybiera formę kostek granitowych lub bloków schodowych, palisad i płyt polerowanych stosowanych na ganki w domach.

Granit jest wspaniałym i – w naszej opinii – najlepszym materiałem do produkcji nagrobków. Jeśli zastanawiacie się Państwo, jaki kamień wybrać na nagrobek – nie ma się co dalej zastanawiać, granit to pewny wybór.

Marmur

Marmur jest skałą metamorficzną powstałą z przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Marmur wydobywany jest w Carrarze we Włoszech, na chorwackiej wyspie Brač, a w Polsce w Sudetach, w Masywie Śnieżka, gdzie występuje w postaci popularnego marmuru o nazwie “Biała Marianna” i ”Zielona Marianna”. Wapień to łatwy w obróbce, dość twardy kamień. Nie ma jednak takiej twardości jak granit. Marmury cechują się małą ścieralnością i niską nasiąkliwością. Podobnie jak granit, po zastosowaniu impregnatów lub żywicowaniu nasiąkliwość ta równa się zeru. Marmur jest podatny na polerowanie, dzięki czemu posiada większą przyczepność i lustrzaną powierzchnię. W przeciwieństwie do granitu nie jest odporny na działanie kwaśnych związków chemicznych, więc źle działają na niego detergenty. Tylko impregnacja i żywicowanie mogą temu zaradzić. W przeciwieństwie do granitu marmur nie jest także odporny na zarysowania, więc nie nadaje się do każdego zastosowania.

Zastosowanie marmuru:

Marmur ze względu na kilka swoich wad w kwestii małej odporności na kluczowe czynniki, nie sprawdza się w zastosowaniach na zewnątrz, czy na blaty w kuchni i łazience, ponieważ będzie niszczeć od stosowanych w tych miejscach detergentów. Sprawdza się w montażu jako dekoracyjna okładzina ścienna, blat meblowy i parapety wewnętrzne, obudowa kominków czy posadzki. Ze względu na wspaniałe rysunki jakimi się odznacza i ogromną ilością barw, w aranżacjach przyciąga wzrok z daleka.

Piaskowiec

Piaskowiec to zwięzła, drobnoziarnista skała osadowa, która posiada zdolność przepuszczania wody. Można wyróżnić kilka rodzajów piaskowców: piaskowiec kwarcowy, piaskowiec szarogłazowy i piaskowiec arkozowy. Ze względu na łatwość pozyskiwania i obróbkę, jest chętnie wybierany jako materiał rzeźbiarski. Posiada dużą porowatość, można go poddawać żywicowaniu i impregnowaniu, dzięki czemu nie będzie przepuszczał wody. Piaskowce są odporne na działanie kwaśnych związków chemicznych. W zależności od stopnia twardości, bardziej zbite gatunki można poddać wypolerowaniu.

Zastosowanie piaskowca:

Piaskowiec, ze względu na niską cenę, łatwość obróbki i dostępność, jest chętnie wybieranym materiałem do budowy i jako materiał do wykończenia wnętrz. Na zewnątrz jest wykorzystywany do budowy ogrodzeń, murków ozdobnych, elementów małej architektury ogrodowej np. grilla czy altan, do których budowy stosowane są bloczki piaskowe różnej wielkości. Piaskowiec sprawdza się również jako okładziny ścienne i elewacyjne. Stosowany jest na posadzki i tarasy w formie zaimpregnowanej i żywicowanej, cokoły, postumenty i rzeźby.

Podsumowując, każdy z materiałów ma swoją historię i charakterystyczny dla siebie zestaw cech. Przedstawione powyżej cechy pozwalają uświadomić sobie, jaki kamień wybrać na nagrobek, a jaki do innych zastosowań. Przy wyborze, poza kwestiami estetycznymi i oczywiście uznaniem, czy wzór danego kamienia nam się podoba, warto kierować cechami każdego z materiałów, by wybrać najbardziej odpowiedni dla danego zastosowania. Firma Granit Otwock służy pomocą przy wyborze odpowiedniego materiału, jednocześnie zapewniając, że produkty, które oferujemy, są najwyższej jakości od światowych dostawców. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.